Student Achievers

Miss Ayushi, XII Science, achieved 3rd Position in Kolkata City round of  CCCC Cryptic Crossword Contest 2018




Master Sandeep Kumar Behera, XD, achieved 3rd Position in Kolkata City round of  CCCC Cryptic Crossword Contest 2018


Master Vishal Kumar, XI has bagged 3rd Prize in U-19 Boxing in 49th KVS National Sports Meet 2018

&
 Ms. Suranja Pandit, VII has bagged 1st Prize (Team) & 3rd Prize(Individual)
Yoga U-14 in 49th KVS National Sports Meet 2018.



Student Achievers

Selected students for National Meet 2018
Jagjit Singh - U-19 Kabaddi (Boys)

Suranjana Pandit U-14 Yoga (Girls)

Vishal Kumar U-19 Boxing (Boys)

Aditya Kumar Singh U-14 Boxing (Boys)

Riya Diyashi U-19 Kabaddi (Girls)

Asapalli Santoshi U-19 Kabaddi (Girls)

Stand-by students for National Meet 2018
Rohit Kumar Sharma - U-19 Cricket (Boys)

Sarvesh Jaiswara U-19 Cricket (Boys)

Harsh Kumar Jakhar U-14 Badminton (Boys)

Indrajeet Kaur U-19 Kabaddi (Girls)


Tritya Sopan testing camp qualifiers (Guides)

 


Tritya Sopan & Rajya Puraskar testing camp qualifiers (Scouts)

 


Cluster Level National Integration Camp 2017

G. Bramarambika, VI C- 1st In English Elocution

Priyanka Kumari,VII A- 3rd In Hindi Kavyapaath 

Binita Sahoo, VIII A - 2nd in Sanskrit Shloka

Ayush Kumar, IX C - 1st in Hindi Debate

Gaurav Gupta, IX C- 1st in Quiz 

Shreyanshi Awasthi, IX D - 3rd in HIndi Kavya paath (Senior)

Ananya Dutta, X A - 3rd in English Elocution

B. Sampath Kumar, XII - 1st In Quiz



INSPIRE AWARD

Soham Sarkar - Weather Analysis (Project)
Deepanwita Dey - Hospital Management (Project)

 


Cluster Level Social Science Exhibition 2015
Group Dance - 1st Position

Group Song - 1st Position

Skit - 2nd Position

Quiz - 4th Position

English Debate(for) - Deepanwita Dey (3rd Position)

English Debate(Against) - Snigdha Banerjee (3rd Position)
Hindi Debate(for) - Yukti Rana (1st Position)

Hindi Debate(Against) - Bismita Sahoo (1st Position)

 




Master Arvind Kumar Sharma, S/O Sri Gopal Sharma & Abhishek Dubey S/O Sri Koushlesh Dubey have achieved Rashtrapati Scout Award.


Sl. No

Name of student

Class

1

DeepanwitaDey

IX A

2

Soham Sarkar

X A

 

Soham Sarkar selected for National Level Science Congress.


 

Toppers 2014 

Commerce Stream (Pass%-94.64 : P.I-54.69)

Name

Marks Obtained

Pass%

Arvind Kumar Sharma

416/500

83.20

M. Naveen

409/500

81.80

Dibya Jain

407/500

81.40

TanmoyChalak

399/500

79.80

Riya Kumar

399/500

79.80

B. Lalit Kumar

399/500

79.80


Science Stream (Pass%-92.31 : P.I-59.87)

Name

Marks Obtained

Pass%

Mayuri Vats

468/500

93.60

AfreenNishat

466/500

93.20

AyshreeBandopadhyay

464/500

92.80

SanchariChakraborty

458/500

91.60

Sweta Mukherjee

445/500

89.00


Humanities Stream (Pass%-87.80 : P.I-54.27)

Name

Marks Obtained

Pass%

KajalKumari

459/500

91.80

Soni Singh

444/500

88.80

MampiBhowmick

442/500

88.40

SangeetaGautam

440/500

88.00

HeenaNaik

437/500

87.40

 

 
Altaf Sameen
3RD Position in XIISC AISSCE - 2011
Kolkata Region - KVS
Neha Gupta
5TH in XII Commerce - AISSCE - 2011
Kolkata Region - KVS
 
 
ALTAF SAMEEN AND KARUNA KUMARI HAVE BEEN AWARDED
THE CERTIFICATE OF MERIT
BY C.B.S.E. NEWDELHI FOR THEIR OUTSTANDING PERFORMANCE & OBTAINING
GRADE A1 IN ALL THE FIVE SUBJECTS
IN ALL INDIA SENIOR SECONDARY SCHOOL EXAMINATION-2011.
 
 
1. SUSHIT SUVRA CHAKRABORTY OF CLASS-VI WON BOOK REVIEW(GROUP-B)
COMPETITION OF THINK QUEST CONDUCTED TO CELEBRATE 15OTH BIRTH
ANNIVERSARY OF GURUDEV RABINDRANATH TAGORE .
 
 
Students Achievers of 2010-11
 
Sl.No
Name of Student
Class
Event
Venue
Date
1
NITESH NAIK
XIICom-B
NATIONAL MEET VOLLEY BALL, SILVER
K.V.AFS,YELEHANKA
BENGLURA
22.0910 TO 26.09.10
2
KAILASH BEHERA
XII-HUM
NATIONAL MEET VOLLEY BALL, SILVER
K.V.AFS,YELEHANKA
BENGLURA
22.0910 TO 26.09.10
3
AMOOLYA S KUMAR
SECOND
NATIONAL SKILL FEST :KAHO “WHAT IS YOU IDEA” Organised By DEREK O’BIREN & Associates
ST. AGNES SCHOOL,
KHARAGPUR
06.10.10
 

5 students of our school has got KVS Merit Award 2009-10
with cash award Rs5000/- each.

VIJAYA BHATTACHARYA,
Topper in X,  AISSE-2010

GOURAV KUMAR YADAV,
Topper in X, AISSE-2010


SUJANDEEP ROY
,
Topper in X, AISSE-2010
SHIVANI SHARMA,
Topper in XII - HUM, AISSCE-2010

 

SNEHARITA NIMAI
,
Topper in XII - HUM, AISSCE-2010
 
 
 
Nitin Yadav
35th  position in JUNIOR SCIENCE OLYMPIAD-2010 Conducted by KVS.
 
 
 
A. Pool Match -2011, (Eighty five (85) students participated from our Vidyalaya in different Games & Sports)
 
Sl. No.
Name of Game
Age Group
Total Student
Boys/ Girls
Remark
1
Cricket
Under- 16
13
Boys
 
2
Cricket
Under- 19
13
Boys
 
3
Football
Under- 14
14
Boys
 
4
Football
Under- 19
14
Boys
 
5
Kho- Kho
Under- 19
11
Boys
 
6
Kho- Kho
Under- 19
10
Girls
 
7
Kabaddi
Under- 19
10
Girls
 
 
Total Participant----85
 
 
 
B. Regional Sports Meet -2011, (Fifty three (53) students are participate from our Vidyalaya in different Games & Sports)
 
Sl. No.
Name of Game
Age Group
Total Student
Boys/ Girls
Remark
1
Cricket
Under- 16
01
Boys
 
2
Cricket
Under- 19
13
Boys
 
3
Football
Under- 14
06
Boys
 
4
Football
Under- 19
05
Boys
 
5
Kho- Kho
Under- 19
02
Boys
 
6
Kho- Kho
Under- 19
02
Girls
 
7
Kabaddi
Under- 19
01
Girls
 
8
Table Tennis
Under- 14
01
Boys
 
9
Table Tennis
Under- 17
01
Boys
 
10
Lawn Tennis
Under- 17
01
Boys
 
11
Volleyball
Under- 19
11
Boys
 
12
Volleyball
Under- 19
07
Girls
 
13
Chess
Under- 17
02
Boys
 
 
Total Participant----53
 
 
C. KVS National Sports Meet -2011, (Ten(10) students participated from our Vidyalaya in different Games & Sports). The students name are below:
 
Sl. No.
Participants Name
Class& Sec.
Name of Game
Age Group
Boys/ Girls
Result from KVS National Sports Meet 2011
1
Nitin Yadav
XI Sc
Cricket
Under- 19
Boys
Participation
2
K. Pawan Kumar
XI Sc
Cricket
Under- 19
Boys
Participation
3
G. Dev Kumar
XII Hum
Volleyball
Under- 19
Boys
Participation
4
Jyoti
XI SC
Volleyball
Under- 19
Girls
Silver medal (Rs.300 Cash Prize)
5
Dipu Prasad
XI ComA
Football
Under- 19
Boys
Participation
6
Ravi Naik
VIIID
Football
Under- 14
Boys
Gold Medal (Cash Prize –Rs.500)
7
Ranjeet Kumar
VIIIC
Football
Under- 14
Boys
Gold Medal (Cash Prize –Rs.500)
8
Subhadeep Bhui
VI C
Football
Under- 14
Boys
Gold Medal (Cash Prize –Rs.500)
9
Ajay Kumar Rai
VIIID
Table Tennis
Under- 14
Boys
Participation
 
 
 
 
 
 
 
 
          Total Participant -- 09
 
 
 
KVS National Sports Meet -2011, ( Four(04)Air Force Station, Kalaikunda Employee’s students participated from our Vidyalaya in different Games & Sports).
The students name are below:
 
Sl. No.
Participants Name
Class& Sec.
Father’s Name
Father’s Occupation
Name of Game
Result from KVS National Sports Meet 2011
1
Nitin Yadav
XI Sc
Narendra Kumar
RTO Excange AFS Kalaikunda
Cricket
 
2
Ravi Naik
VIIID
Pappu Naik
Civilian AFS Kalaikunda
Football
 
3
Jyoti
XI SC
Sukhpal Singh
MT AFS Kalaikunda
Volleyball
Runner Up
4
Yahan Y.Radhish
IXA
R K Radhish
AOC AFS Kalaikunda
Lawn Tennis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
          Total Participant -- 04
 
Govt. of India Inspire Award Warrant 2011 (Rs. 5000/- cash)
 
Rituja Maity – VI B : Devesh Singh Gole – IX B
 
 

                          Distinguished passouts - 2006 

S.No.

Name

Course

Name of the Institute in which the students are selected

1

Abhilash Mukherjee

B.Tech.

MIT, West Bengal University of Technology (AIEEE)

2

SUmit Mishra

B.Tech

Visvesvaraya National Institute of Technology (AIEEE)

3

Saurabh SHakya

MBBS

Dr. V.M.Govt. Medical College, Solapur, MH-CET

4

Narendra Verma

B.Tech

National Institute of Technology, Durgapur, AIEEE

5

Nikita Dasan

MBBS

Luzhou Medical College, China.